projektek

borderfuture

A borderfuture projektünk hasonlóan a korábbi border(hi)stories projektünkre, az Ausztria-Magyarország Interreg Program keretében valósul meg, 2 osztrák (IZ – Verein zur Förderung von Vielfalt, Dialog und Bildung, Wirtschaftagentur Burgenland) és 3 magyar partner (NYUPAN, GYMS- és VAS Vármegye Önkormányzata) együttműködésével.

A borderfuture a border(hi)stories projektben szerzett ismeretekre épít (Ausztria és Magyarország határrégiójának 20. századi történelméről és az ehhez kidolgozott anyagok); és annak eredményeit hosszú távon felhasználjuk és továbbfejlesztjük.

A border(hi)stories projekt során tudatosult, hogy a határ menti régióban az emberek közötti kapcsolatok korlátozottak, és hogy a lakosság körében a határ mindkét oldalán léteznek társadalmi előítéletek. Emellett felmerült annak szükségessége, hogy a múltbeli tapasztalatokból való közvetlen tanulás és a fenntartható változás elindítása érdekében a jövőre vonatkozó perspektívát alakítsunk ki.

Ezekre a tapasztalatokra és a korábbi projekt sikerére alapozva dolgoztuk ki a borderfuture projektet, mely megvalósítása 2025-ben kezdődik el és tart 36 hónapon keresztül.

A projekt fő célja egy olyan "jövőrégió" létrehozása, ahol a határ menti régió polgárai és szervezeteik együtt határozhatják meg a közös régió jövőbeli fejlesztési irányait – alapozva az előzményprojekt border(hi)stories tapasztalataira, a feltárt közös történelmi múltra és a régió kapcsolatrendszerére.

A projektben számos olyan tevékenységet valósítunk meg, amelyek összehozzák az embereket, és növelik a régiós kohéziót. Másrészt a minden generációt (az iskolásoktól az idősekig) megszólító oktatási tevékenységek hozzájárulnak a demokrácia megerősítéséhez és a társadalmi sokszínűség pozitív megéléséhez.

A tevékenységek megvalósításával célunk a generációk közötti párbeszéd, a demokrácia és a társadalmi sokszínűség kezelésével kapcsolatos kompetenciák erősítése, továbbá a történelmi tudatosság előmozdítása: a múltból levont tanulságok inspirációként és iránymutatásként szolgálnak a jövőbeni közös fellépéshez.

 

A projekt tevékenységeit két fő csoportba rendeztük:

  1. Társadalmi/kulturális regionális fejlesztés keretében iskolai projektek, demokrácia-workshopok, interkulturális tréningek valósulnak meg. Ezek révén a határ két oldalán élő közösségek – kiemelten a fiatalok célcsoportja – közösen dolgozhatnak a projekt alapvető célkitűzésein
  2. Helyi közösségek aktivizálása keretében olyan tevékenységek valósulnak meg, melyek a közvetlen people-to-people típusú aktivitásokra fókuszálnak (pl. intergenerációs dialógus rendezvények, közösségi médiaakciók, stb.), és melyek képesek közvetlen összekötni a határtérség lakosságát.