FUNDA
Összefoglaló
A Duna-régióban jelentős eltérések figyelhetők meg a regionális fejlesztéspolitikában, amelyet az integrált városi és regionális fejlesztési stratégiák megvalósításának hiánya jellemez – főként az alacsony helyi és civil részvétel miatt. Ez a hiányosság különösen szembetűnő a valódi kapcsolatokon és kölcsönös függőségeken alapuló funkcionális várostérségek (FVT-k vagy FUA-k, az angol “Functional Urban Areas” után) kialakításában a városi központok és a környező települések között.
A funkcionális várostérségek olyan területek, amelyek egy város vagy városi központ körül helyezkednek el, és gazdasági, társadalmi és kulturális kapcsolatok fűzik őket a központhoz. Ezek a térségek funkcionális egységet alkotnak, mivel a lakosság közös infrastruktúrát, szolgáltatásokat vesz igénybe.
A FVT-k ugyanakkor jelentős lehetőségeket kínálnak a várostervezés és a fejlesztés területén. A FVT-k hatékony tervezési-irányítási stratégiái közé tartozik a hálózati együttműködés, a közös stratégiai tervezés, a közös projektek megvalósítása, a finanszírozási lehetőségek kihasználása, valamint a résztvevő városok és régiók közötti kommunikáció és partnerségépítés. A FVT-k közös irányítási módszertanának hiánya megerősíti a jó gyakorlatok és tapasztalatok országok közötti megosztásának fontosságát, amely elősegítheti a közös gondolkodást és tudásmegosztást.
E kihívások kezelése érdekében jött létre a FUNDA projekt, melynekj célja a FVT-k lehatárolási módszertanainak egységesítése, a jó gyakorlatok integrálása, valamint egy monitoring rendszer és adatplatform létrehozása a sikeres FVT-kijelölés és -menedzsment támogatására a Duna-régióban. Emellett a projekt keretében egy irányítási módszertan kidolgozására is sor kerül, amely a transznacionális stratégia részeként közös megoldást kínál a döntéshozók és a helyi és regionális szereplők számára. A FUA-NET hálózat létrehozásával a projekt eredményei hosszú távon is hatást gyakorolnak majd, mivel elkötelezett városokat, FVT-ket és érintett szereplőket kapcsolnak össze.
A transznacionális együttműködés kulcsfontosságú a határokon átnyúló közös kihívások kezelésében. A projekt előkészítése során a partnerek három fő kihívást és három pilot tevékenységet azonosítottak ezek megoldására: olyan témákat vizsgálnak, mint az humán közszolgáltatások, a zöld infrastruktúra és az üzleti infrastruktúra FVT-menedzsmentbe való integrálása. Ennek eredményeként egy példa nélküli, komplex, több nézőpontot ötvöző menedzsmentmodell jön létre, amely a Duna-régióban alkalmazható.
A részvételi tervezés – amely a projekt pilot tevékenységeiben is kiemelt szerepet kap – kulcsszerepet játszik a társadalmi kohézió, a konfliktuskezelés és a demokratikus döntéshozatal előmozdításában, mivel többféle nézőpontot vesz figyelembe és számos érintett szereplőt bevon.
A projektből a helyi, regionális, nemzeti és transznacionális szinten működő érintettek egyaránt profitálnak. A helyi hatóságok betekintést nyernek a helyi kihívásokba és lehetőségekbe, a regionális hatóságok bővítik ismereteiket a FVT-menedzsmentről, míg a nemzeti hatóságok javíthatják irányítási modelljeiket. Az ágazati szereplők, infrastruktúra-szolgáltatók és közszolgáltatók a projekt eredményeit felhasználhatják hatékonyságuk és együttműködésük javítására. Továbbá az érdekképviseleti szervezetek, vállalkozások, üzletfejlesztési szervezetek és az Európai Területi Együttműködési Csoportosulások (ETT-k, vagy EGTC-k) bevonása a részvételi tervezésbe biztosítja a nézőpontok sokszínűségének érvényesülését, támogatva a fenntartható és inkluzív fejlődést a Duna-régióban.
Összefoglalva, a FVT-k hatékony kezelése érdekében elengedhetetlen az együttműködés és a tudásmegosztás, míg a transznacionális együttműködés és a részvételi tervezés létfontosságú eszközök a komplex városi kihívások megoldásához és az inkluzív fejlődés elősegítéséhez. A FUNDA projekthez hasonló kezdeményezések révén a szereplők közösen építhetnek ellenállóképes és virágzó város-vidék térségeket, határokon átívelően.
Honlap: https://interreg-danube.eu/projects/funda
Partnerség
Vezetőpartner:
- Lechner Tudásközpont (HU)
Projektpartnerek:
- Nyugat-Pannon Terület- és Gazdaságfejlesztési Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. (HU)
- Szarajevó Regionális és Gazdaságfejlesztési Ügynökség (BA)
- Podravje–Maribor Regionális Fejlesztési Ügynökség (SI)
- Szlovén Köztársaság Várostervezési Intézete (SI)
- Délnyugat-Olténia Regionális Fejlesztési Ügynökség (RO)
- Pilsen Régio Regionális Fejlesztési Ügynökség (CZ)
- Helyi Önkormányzatok Társulása – Kárpátmelléki Összevont Területi Közösségek Fejlesztési Ügynökség (UA)
- Vajdasági Fejlesztési Ügynökség (RS)
- Kisinyov Önkormányzati Hivatal (MD)
- Eperjes Városfejlesztési Ügynökség (SK)
Alapadatok:
- Program: Interreg Duna Régió Program (DRP)
- Projekt időtartama: 2025. április 1. – 2027. szeptember 30. (30 hónap)
- Teljes költségvetés: €2.540.082 EUR
- A partner költségvetése összesen: €240.082 EUR
A FUNDA projekt az Interreg Duna Régió Program keretében valósul meg, az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és a Magyar Állam társfinanszírozásával.
Felelősök

Polgár Tibor
